profilaktyka
chirurgia
sterylizacja
niepozadana ciaza
pies co sie drapie
pies otyly
zwierzeta nietypowe

Otyłość u psa i kota


Otyłość u psów i kotów w naszych warunkach domowych jest najczęściej wynikiem niewiedzy właścicieli na temat żywienia tych zwierząt. Miłość i uległość niemym prośbom, zaczyna być przyczyną psiego nieszczęścia. Poniższy krótki wykład na temat żywienia naszych czworonogów pozwoli uniknąć większych pomyłek:

1. Pies i kot nie są ludźmi! Wspólne przejrzenie się w lustrze pozwoli łatwo uchwycić różnicę.
2. Przewód pokarmowa psa i człowieka także się różnią, tylko nie da się tego zobaczyć w lustrze.
3. Z powyższego więc wynika konieczność zupełnie innego żywienia.

Tu podamy tylko podstawowe zasady na więcej zapraszamy do lecznicy.

Częstotliwość żywienia:

Pies mały do 6 miesięcy 3 x dziennie. (Mleko do 3 miesiąca życia.Potem też, ale tylko wtedy gdy jest dobrze tolerowane i nie ma sensacj jelitowych. Większośc psów nie trawi cukru mlekowego-laktozy).
Pies pomiędzy 6 a 12 miesięcy 2 x dziennie stopniowo zmniejszając jedną porcję, a powiększając drugą
Pies powyżej 12 miesięcy 1 x dziennie I co jakiś czas jednodniowa głodówka
Koty są bezwzględnymi mięsożercami.Muszą więc jeść mięso. Potrzebują mieć częsty dostęp do karmy. Miseczka z jedzeniem może być postawiona w domu na stałe.

Czym karmić:

Na śniadanie mięso, na obiad mięso i na kolację mięso . Dlatego, że to są zwierzęta mięsożerne i nic tego nie zmieni.
Oczywiście mięso z dodatkami - makaron, ryż, kasza+witaminy, ale zawsze mięso powinno stanowić conajmniej 70% karmy.
Karmy dobrych firm tak i najlepiej w formie wilgotnej. Suche granulaty to zabójstwo dla psiego żolądka!!!
Nie wolno ulegać niemądrej reklamie. W niej nie chodzi o zdrowie Waszego psa tylko o pieniądze! Granulaty dobrych firm można podawać, ale zwilżone! A i tak nigdy nie zastąpią porządnego kawałka mięsa.
Z pokarmów roślinnych - marchew, trochę jabłka i niewiele więcej.

Czym nie karmić:

KARTOFLAMI - są w ogóle nie przyswajalne dla psa i kota. Takoż kapusta, brukselka, kalarepa, pietruszka - nie są trawione i do tego bardzo szkodzą

SOLĄ
- uszkadza wiele narządów wewnętrznych a głównie nerki. Prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, brzydkiego zapachu z paszczy i w końcu w wieku 7-9 lat do ciężkiej niewydolności nerek. Sól jest w chlebie, szyneczce, kiełbasie, kaszance w naszych zupach itd... warto o tym pamiętać.

Syndrom "Pełnej miski"

Polega na tym, że właściciel cały czas trzyma miskę wypełnioną jedzeniem najlepszym jakie tylko jest,a pies nie je i woli chodzić "po prośbie" u domowników,albo po śmietnikach.
Pies ( kot w mniejszym stopniu) ma odruch pilnowania zdobyczy. Pełna stojąca cały czas miska jest pilnowana jak trofeum myśliwskie i "zachwywana na później"
Koniecznością jest karmienie psa poprzez postawienie miski na kilka minut - najwyżej na 15 ! Co w tym czasie bęzie zjedzone to wystarczy. Po 15 minutach micha znika i pojawia się dopiero w porze następnego karmienia. W ten sposób jest ona "wyczekiwana" i jakby się na nią "poluje"i szybko zjada,bo za chwilę zniknie.
Bardzo ważne jest przestrzeganie pory karmienia. Psy mają idealne wyczucie czasu.Mylą się co najwyżej o kilka minut.

Choroby i wady genetyczne

Są przyczyna zaledwie 5% przypadków otyłości.

powrót

 

   
 

Szlachetna większość przyczyn to właściciele. To nadmiar kluchów, chleba, kaszy, SOLI - pięknie pobudza apetyt!
To brak spacerów!
Przyzwyczajenia są tak silne, że właściwie nie da się przekonać właściciela do zmiany diety. Czasem dopiero ostra niedomoga serca lub inne nieszczęście mają na to niejaki wpływ. Gdy wydaje się nam, że pies nic nie je, a jest nadal otyły to warto pomyśleć, choć brzmi to może niezbyt miło, że w Oświęcimiu nie było grubych.
Tak więc: dużo ruchu, żadnej soli, karmienie w określonych porach i właściwą karmą i ciągła pamięć, że to my i tylko my jesteśmy przyczyną otyłości naszego pupila.
Po 25 latach praktyki myślę jednak nieraz, że w zasadzie to pies jest dla przyjemności człowieka i jeśli sprawia Pani lub Panu przyjemność tuczenie przyjaciela, to cóż w porządku. Ale z pełną świadomością następstw.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018