profilaktyka
chirurgia
sterylizacja
niepozadana ciaza
pies co sie drapie
pies otyly
zwierzeta nietypowe

Pies, co się drapie

Aż w 95 % wiadomo dlaczego...

"Pchła Złośliwa"

 

Aż 40% psów i ludzi jest uczulonych na ślinę pchły, która dostaje się pod skórę przy ukąszeniu.

UWAGA Pchły nie mieszkają na psie!!!

Rozmowa z psem i jego właścicielem przeważnie wygląda tak:

Doktor: Pana pies drapie się z powodu pogryzienia przez pchły.

Pies nic nie mówi i się drapie.


Właściciel:
Mój pies nie ma pcheł!

D:
Dokładnie z powodu pogryzienia przez pchły, które już teraz dawno są daleko poza psem.

Pies kiwa głową i się drapie.


W:
Acha, to gdzie te pchły mieszkają

D:
Ano poza psem w szparach podłogi, w legowisku, pod dywanami i w psiej budzie. Na psa wchodzą najczęściej na 30 minut do czasu napicia się krwi.

Jeśli na psie znajdziemy 1 pchłę to wokół psa musi być ich, co najmniej 200 sztuk! Wyliczyli to skrupulatnie australijscy spece od pcheł.Zapraszam do leczenia schorzenia zwanego APLZS, co rozszyfrowane brzmi Alergiczne Pchle Letnie Zapalenie Skóry. Letnie, dlatego, że w zimie pchły są bardzo mało aktywne. Dziś skuteczne leczenie jest możliwe. Pozostałe 5% przypadków świądu skóry to inne schorzenia.

powrót

   
 

 

Kilka słów na temat legowiska psa i jego najbliższego otoczenia

W polskiej psiej rzeczywistości są trzy typy legowisk

1. Pies podwórkowy:
powinien mieć dobrze ocieploną budę, najlepiej z desek z drzew iglastych (nie nadaje się do tego drewno z drzew liściastych). Pomiędzy ściany budy można włożyć styropian lub wełnę mineralną, ale koniecznie tak, aby pies nie miał możliwości kontaktu z materiałem ocieplającym. (Psy mogą się zatruć zjedzonym styropianem) Porządna buda powinna składać się z przedsionka i "pokoju" najlepiej położonych szeregowo jeden za drugim. Wejście powinno być na tyle duże, aby pies nie zaczepiał grzbietem o nie, natomiast dolny brzeg wejścia powinien być na wysokości 1/2 długości kończyn - czyli dość wysoko.
Wejście zimą należy zasłonić kawałkiem dermy lub najlepiej wyprawionej skóry, tak by pies mógł ją odchylać i wchodzić do środka. Wymiary wewnetrzne budy muszą pasować do psa!!! Wysokość tylko o kilka cm więcej niż pies ma wzrostu (w kłębie)
długość najlepiej równa szerokości i równa długości tułowia psa. Drugie pomieszczenie "pokój" może być nieco niższe i węższe od "sieni". Jeśłi w ogóle łańcuch, (psy stają się idiotami na łańcuchu) to długi i koniecznie "na drucie" conajmniej 10 metrowym
W budzie żadnej słomy - uczula i drażni!!! może być stary koc lub palto, ale i tak najważniejsza jest dobrze ocieplona drewniana podłoga.

2. Pies domowy:
Legowisko najlepiej w miejscu w którym my jak najmiej chodzimy - kąt w korytarzu, miejsce pod schodami, mało uczęszczany kąt w kuchni (ale tu pies cierpi straszne męki w czasie gotowania jedzenia!). Legowisko najlepiej w postaci ramy z desek z naciągnięta na nią skórą (np. z fartucha spawalniczego) lub grubego brezentu ewentualnie do środka stary materac. Na to koc lub stary śpiwór zmieniany conajmniej 1 na tydzień. Trzeba koniecznie pamietać, że takie legowisko psa, to jego AZYL i nienaruszlne terytorium. Tam nie wolno go karać!!! Tam można mu tylko dać smakołyki i pochwalić. Jeśłi uda mu się tam uciec przed słusznym gniewem Pana, to już trudno. Tam należy mu dać spokój!

3. Pies wszędobylski:
Czyli taki co mieszka wszędzie w mieszkaniu. NAJGORSZE ze wszystkich legowisk. Nieuchronnie doprowadzi do rozstroju nerwowego psa i właścicieli. Druga wersja psa wszędobylskiego, to pies mieszkający wszędzie w podwórzu u gospodarza - równie fatalna sprawa jak mieszkanie na krótkim łańcuchu w blaszanej beczce.

 

Wszelkie Prawa Zastrzeżone Czaplinek 2002/12